Skip to main content

VEIKSMO SAVAITĖ BE PATYČIŲ 2013

Jau ketvirtus metus Alytaus profesinio rengimo centro bendruomenė tradiciškai prisidėjo prie VšĮ „Vaikų linija“ inicijuoto projekto „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“. Bendruomenės nariai buvo raginami nelikti abejingais, prisijungti prie organizuojamų centre renginių, kurių tikslas – priminti kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas bei kodėl taip svarbu to siekti ne tik bendraujant tarpusavyje realiame gyvenime mokykloje, šeimoje, bet ir elektroninėje erdvėje.

Sparčiai populiarėjant bendravimui SMS žinutėmis ir internete, į elektroninę erdvę persikelia ir viena iš patyčių formų – elektroninės patyčios. Tai yra agresyvus ir tyčinis elgesys, kuris vyksta virtualioje erdvėje. Dažnai susiduriama su tuo, kad skriaudėjai aiškindami savo poelgius, sako, kad jie nieko blogo nenorėjo ar tiesiog juokavo, tačiau patyčios tai nėra tas pats kaip humoras. Kai norima pajuokauti, linksma būna visiems, patyčių atveju – vienam vaikui ar net keliems vaikams yra skaudu ir liūdna.

Renginiams apie elektronines patyčias, mokyklos psichologė subūrė ir parengė iniciatyvinę kompiuterio ir organizacinės technikos operatoriaus specialybės mokinių (P12) grupę „mokinys – mokiniui“: Lina Baranauskaitė, Jolanta Bernatavičiūtė, Linas Kavaliauskas ir Vitolda Vakauskaitė. Mokiniai vedė užsiėmimus grupėse, dalino jų pačių ruoštus lankstinukus, diskutavo apie patyčias elektroninėje erdvėje, demonstravo ir aptarė filmus apie mokinių privatumą internete, teikė rekomendacijas kaip kovoti su virtualiomis patyčiomis, nurodė pagalbos galimybes, kvietė ir ragino patyčias patiriančius mokinius kreiptis pagalbos į juos pačius.

Dėkojame visiems, ieškojusiems būdų, kaip stiprinti draugiškumą ir įveikti patyčias savo bendruomenėje ir raginame nelikti abejingais, nepamiršti, kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas bei kodėl yra taip svarbu mokytis tolerancijos ir empatijos.

Mokinių parengti lankstinukai:  Lino Kavaliausko

Lankstinukas mokytojams apie patyčias

Statybos technologijų ir verslo skyriuje visą minėtą savaitę patyčių tema vyko grupių valandėlės, kuriose mokiniai su socialine pedagoge ir grupių vadovais diskutavo apie patyčias, reiškė savo nuomonę, aktyviai dalyvavo trumpų filmukų apie patyčias peržiūroje. Grupių valandėlių metu buvo siekiama padėti mokiniams suvokti patyčių formas ir jų galimas pasekmes, diskusijų metu buvo stengiamasi mokiniams padėti geriau pažinti vieniems kitus, skatinama priimti kito žmogaus nuomonę, visuomet išlikti tolerantiškais.

Didelio mokinių susidomėjimo sulaukė kovo 19 d. vykęs susitikimas su Alytaus apskrities VPK Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės vyresniuoju specialistu Donatu Griškaičiu. Minėtame susitikime dalyvavo S78, S74, S80 ir S80* grupės. Svečias supažindino mokinius su smurto, patyčių sąvokomis, aptarė teisinę atsakomybę, kuri atsiranda įvykdžius tam tikrus smurtinius nusikaltimus bei kalbėjo ir apie vis labiau populiarėjančias patyčias elektroninėje erdvėje. Mokiniams buvo pateikti konkretūs patarimai kaip apsisaugoti nuo patyčių, kaip jų išvengti, o jas patyrus – kur kreiptis pagalbos. Susitikimo metu buvo parodyti keli trumpi filmukai apie mokinių patyčias, kurios vyksta mokykloje. Mokiniai aktyviai dalyvavo filmų aptarimuose, išsakė savo nuomonę, pateikė daug klausimų.

Akcijos metu antro aukšto fojė buvo pastatyta „Pasitikėjimo dėžutė“, į kurią mokiniai ir visi darbuotojai galėjo anonimiškai mesti laiškučius apie patirtas patyčias, išreikšti savo mintis, pasiūlymus, kaip kovoti su patyčiomis mokykloje. Skyriuje veikė ir informacinis stendas apie patyčias, buvo dalijami informaciniai lankstinukai.

Akcijos savaitę baigėme kovo 22 d. vykusia Tolerancijos diena, kurios metu ypatingai stengėmės būti mandagiais, dėmesingais vieni kitiems. Buvo dalijami spalvingi skrituliukai, ant kurių buvo rašomos mintys susijusias su patyčiomis, tolerancija ir draugyste. Visas mokinių ir darbuotojų užrašytas mintis sukabinome ant Tolerancijos medžio.

Akcija “Savaitė be patyčių“ praėjo labai greitai, tačiau nereiškia, kad jai pasibaigus, mes vėl galime elgtis netinkamai. Stenkimės, kad „Savaitės be patyčių“ nuotaika mūsų mokykloje mus lydėtų visą laiką.

Šiandien iš tiesų galime džiaugtis mažėjančiais patyčių mastais. Pirmiausia, suaugę žmonės turi mąstyti apie tai, kaip jie elgiasi. Jeigu jų pavyzdys yra neigiamas, jis neskatina ir gero vaikų elgesio. Mes turime laiku pastebėti signalus: pastebėti tuos, kurie tyčiojasi, ir tuos, iš kurių tyčiojamasi. Patyčios – tai ne mano problema, tai nemokėjimas bendrauti.

Mūsų skyriuje buvo paskelbta „Draugystės savaitė“, į kurią įsiliejo visa mokyklos bendruomenė. Kiekviena diena buvo veiksmo diena ir turėjo prasmę, susijusią su draugyste. Geras žodis, gera mintis, visapusiška draugystė turi tiesioginį poveikį fiziniam kūnui ir drauge savijautai, bei mintims.

Mokyklos antrojo aukšto fojė buvo paruošti stendai ,,Gerumo medis“ ir ,,Draugystės gėlė‘‘. Pirmąją akcijos „Patyčių savaitė“ dieną į mokyklos sporto salę rinkosi I (Ž11 gr.) ir II (Ž9 gr.) kurso mokiniai, kurie žaidė draugiškas krepšinio varžybas. Rezultatu 36:32 nugalėtojais tapo II kurso Ž9 gr. mokiniai.

Kovo 19 d. lietuvių pamokoje vyko draugiški žaidimai. Kiekvienas mokinys ant iškirpto lapo rašė grupės draugui gerąsias jo savybes. Gavę kitų užrašytas mintis, mokiniai skaitė visiems grupės draugams apie save, balsu įvardindami gerąsias savybes.

Kovo 20 d. informatikos pamokoje mokiniai kartu su mokytoju Gintaru Batučiu diskutavo tema ,,Saugus ir draugiškas internetas“. Tą pačią dieną skyriuje buvo paminėta ir Žemės diena: iškelta vėliava, skaitykloje paruošta Pasaulinei žemės dienai skirta parodėlė, kurią ruošė bibliotekininkė Laima Kazlauskienė.

Kovo 21 d. stebėjome ir aptarėme filmus apie patyčias: dėl kokių priežasčių jos vyksta; kaip jaučiasi žmogus, iš kurio tyčiojamasi; kaip laiku pastebėti patyčias ir užkirsti joms kelią; kur kreiptis pagalbos. Žaidimai buvo susiję tik su pozityviomis mintimis, gerumo išraiška. Mokiniai labai noriai ir aktyviai juose dalyvavo.

Kovo 22 d. po pamokų visi susėdome skaitykloje prie mokinių ir mokytojų draugystės stalo. Tą dieną M. Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriaus mokiniai ir mokytojai išsiskyrė savo aprangos spalva. Kartu paminint ir Pasaulinę vandens dieną, visi skyriaus bendruomenės nariai vilkėjo mėlynos spalvos drabužiais. Mūsų draugystės stalo pradžia prasidėjo nuo padėkos žodžių. Buvo padėkota prie kūrybinių darbų prisidėjusiems mokiniams: Ž11 gr. mokiniui Mantui Makštučiui ir Ž9 gr. mokinei Ivetai Raulusevičiūtei. Nuoširdus ačiū už skaniai iškeptus pyragus mokytojai Onutei Kalantienei ir Ž11, Ž9 grupės mokinėms bei visiems mūsų skyriaus mokiniams, labai noriai ir nuoširdžiai įsiliejus darant gerus darbus. Visi buvo draugiški, patys siūlėsi padėti. Supratau, kad mūsų skyriaus bendruomenę supa tikrai draugiška aplinka ir toks pat požiūris į santykius. Vėliau diskutavome tarpusavyje atvirais klausimais ir apie vandenį (koks jis svarbus mūsų žemei, mūsų organizmui ir t.t.), ir apie draugystę. Draugystės stalo diskusiją vainikavo filmų šiomis temomis peržiūra.

,,Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ buvo veiksminga ir pilna draugystės, šurmulio, draugiškų šypsenų, linksmų veidų bei gerų darbų. Tikimės, kad M Krupavičiaus žemės ūkio ir verslo skyriuje mus visus visur ir visada lydės ,,draugystė“. Tik draugaudami galime išspręsti visus kylančius sunkumus.

Mokyklos psichologė Aldona Ciūnytė

Socialinė pedagogė Loreta Keršienė

Socialinė pedagogė Jūratė Gaučienė