Skip to main content

Kaip saugotis gripo ir peršalimo ligų?

Peršalimo ligų sezonas prasideda rudenį atšalus orams ir užsitęsia iki pavasario. Jų padažnėja dėl to, kad atsiranda palankios sąlygos daugintis ir plisti sukėlėjams, nes padidėja glaudus kontaktas tarp žmonių ( jie ilgiau laiko būna uždarose patalpose ), yra mažiau saulės, sumažėja organizmo gebėjimas kovoti su peršalimo ligų sukėlėjais.

 

Apsisaugoti nuo ligos galima, tik būtina laikytis kai kurių paprastų taisyklių. Nuo peršalimo infekcijų geriausiai saugo tinkamas organizmo grūdinimas ir pilnavertė mityba. Maistas, kuriame gausu vitaminų, stiprina organizmo imunitetą ir didina gynybines galias. Epidemijos metu svarbu maitintis įvairiu ir subalansuotu maistu, valgyti mėsos, žuvies, daržovių, vaisių, gerti šviežių sulčių. Tačiau kava, alkoholis, rūkymas tik silpnina organizmą, nes jo apsauginės jėgos naudojamos kenksmingoms medžiagoms suardyti. Jei maitinsimės tinkamai, neprireiks papildomai gerti vitaminų preparatų.

Labai svarbu ir tinkama apranga. Renkimės taip, kad neprakaituotume ir neperšaltume. Būtinai saugokime nuo šalčio kojas, stenkimės, kad jos nesušlaptų, nevaikščiokime nepridengtu kaklu ir plikomis ausimis. Daugiau judėkime gryname ore ir vėdinkime patalpas. Labai svarbu vengti kontaktų su sergančiais žmonėmis, epidemijos metu rečiau lankytis žmonių susibūrimo vietose. Geriau keletą savaičių atsisakyti visuomeninio gyvenimo bei pramogų negu susirgti.

Stenkimės gyventi sveikai .Svarbu ne tik tinkamai maitintis, bet ir miegoti ne mažiau kaip aštuonias valandas, saikingai sportuoti. Fizinis nuovargis ne sustiprina, o atvirkščiai, susilpnina imunitetą. Labai svarbu laikytis higienos taisyklių, reguliariai ir kruopščiai plauti rankas su muilu. Priminkite ir kitiems, kad liesti akis ir nosį galima tik švariomis rankomis. Na, o jeigu kas susirgo iš šeimos narių, geriau jį paguldyti atskiroje patalpoje, leisti naudotis atskirais indais, būtina dažnai vėdinti patalpą.

Jeigu jūs vis tik susirgote, būkite namuose, gerkite karštą arbatą, tiesiog pagulėkite, o jeigu jaučiate, kad susirgote rimtai, kreipkitės į gydytoją. Nereikėtų piktnaudžiauti antivirusiniais preparatais, kurie yra skirti gripui gydyti, o ne peršalimo ligoms. Organizmą alina, silpnina jo imunitetą lėtinės inkstų, širdies, virškinamojo trakto, plaučių ligos, cukraligė. Sergantys lėtinėmis ligomis dažniau suserga ir peršalimo ligomis, todėl jie privalo būti ypač atsargūs, o susirgę- rimtai gydytis. Stipresnis organizmas lengviau kovoja su sukėlėjais-ligos pažymių būna mažiau, liga užtrunka trumpiau, rečiau atsiranda komplikacijų. Jeigu būtų visiems tinkančių priemonių, peršalimo ligos seniai būtų išnykusios. Tačiau taip nėra. Vienintelė visiems prieinama priemonė yra apsauginių organizmo savybių stiprinimas ir nuolatinis rūpinimasis savo sveikata.

APRC visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Stasė Strigunovienė