Skip to main content

Dekoratyvinė mozaika Lietuvos simbolių kūrimas Marketri technika baldžių darbuose

Meninio medžio apipavidalinimo būdai yra sudedamoji baldų projektavimo, gamybos ir restauravimo specialistų rengimo programos dalis.

Šiandien beveik visos vartojimo kultūros sritys (interjeras, drabužiai, namų apyvokos elementai) grįžta prie stilistinių kanonų. Todėl kyla poreikis atkurti senąsias taikomosios dailės technologijas ir gamybos būdus. Pastebimos tendencijos, grąžinančios stilistines interjerų, baldų, aprangos formas. Šiuolaikinės technologijos ir medžiagos leidžia pristatyti vartotojui klasikinių stilių baldus prabangiuose interjeruose. Tačiau galima pastebėti ne iki galo išnagrinėtą ir į gamybą įdiegtą baldų puošybos patirtį. Kartais šiuolaikinių ir antikvarinių baldų parduotuvėse galima aptikti komplektų, kurie atlikti naudojant senuosius baldų dekoravimo būdus. Vienas iš jų – tai mozaika (intarsija, marketri). XX a. pabaigoje Lietuvoje ypač išpopuliarėjo mediniai paveikslai, atlikti marketri technika. Šiandien gaminami dekoratyviniai parketai, atlikti intarsijos technika. Šiuolaikinė technologija stengiasi pritaikyti naujus įrengimus, galinčius automatiškai atlikti meninių stilių elementus.

Mozaikos menas neapsiriboja akmens ar stiklo gabaliukais (čipais). Mozaika – tai tradicija kurti meno kūrinius iš bet kokios medžiagos gabalėlių. Naudojama medžiaga: akmuo, stiklas, kriauklių kiautai, dramblio kaulas, vėžlio kiautas, spalvoti metalai, perlamutras ir kitos dekoratyvinės medžiagos. Mozaika iš akmens ir stiklo dažniau buvo naudojama monumentaliojoje dailėje: sienų, grindų, lubų, gatvių dangai puošti.

Intarsio – žodis, susidedantis iš dviejų žodžių reikšmių: į medį įpjauti arba įstatyti. Medžio mozaikos rūšis atsirado Olandijoje. Intarsija – tai inkrustacija medžiu ant medžio. Medinio pagrindo išimoje įdedamos medžio plokštelės (įdėklai), kurių tekstūra ir spalva skiriasi. Naudojant šią techniką, medžio plokštelės, sudarančios vaizdą ar piešinį, priderinamos prie masyvo kraštų ir klijuojamos. Išorinė plokštelių pusė sulyginama, poliruojama, lakuojama.

 Mozaikos technika marketri dekoratyvinės savybės yra: spalvingumas ir tekstūra (gamtos sukurtas piešinys, 1,2,3 pav.). Tai vaizdo surinkimas iš įvairių spalvų vieno sluoksnio lukšto, kurio storis - 0,5 iki 1,2 mm. Galima sakyti, kad marketri – tai supaprastinta intarsijos technika.

Baldų dekoravime marketri technika plačiai naudojami įvairūs motyvai: geometriniai, augaliniai, architektūriniai ir net peizažai.

Šiuolaikinių baldų puošybai vietoje medienos lukšto naudojama sintetinė plėvelė, kurioje perteikta ne tik įvairi medienos struktūra, bet ir inkrustuotos medžiagos (dramblio kaulas, metalas, perlamutras ir kt.).

P 59* grupės mokiniai (Lajauskas Mindaugas, Levinskaitė Liveta, Soninas Evaldas, Žemaitis Aurimas) pasirinko Lietuvos simbolius ir šią techniką atlikome ant stiklo priklijuodami sintetinę plėvelę. Praktinio mokymo metu padarė medinius rėmelius ir įrėmino savo darbus.

Profesijos mokytojai

Inga Mickevičienė ir Vitas Mikailionis