Naujienos

APRC MOKINIAI LANKĖSI ALYTAUS KRAŠTOTYROS MUZIEJAUS VIRTUALIOJE PARODOJE „LABAS, BRANGI VIOLETA“

2021 03 15

Kovo 10 dieną S71, P41, P42 grupės mokiniai dalyvavo Alytaus kraštotyros muziejaus parodos ,,Labas, brangi Violeta" virtualiame pristatyme. Muziejininkės Deimantė Aidukaitė-Mikelionienė ir Dovilė Balčiūnaitė-Svirskė parodė  parodą, kuri iliustravo jaunimo bendravimo tradiciją – laiškus. Mokiniai susipažino su tarpukario laiškų rašymo rekomendacijomis – tarpukario leidiniu – Meilės ir tarnybinių laiškų elgimosi ir prašymams rašyti VADOVĖLIS.

Popieriniai meilės laiškai pristatyti parodos autorių, yra retenybė.  Priežastys- senų laiškų naikinimo paprotys, asmeninis jų pobūdis. Užsiėmimo metu buvo prisiminti Čiurlionio laiškai žmonai, Žemaitės laiškai mylimam jaunam vyrui.

Parodoje susipažinome su puikiais žmonėmis , meilės trikampiu, istorine asmenybe – A. Vanago adjutantu Konstantinu Baliukevičiumi-Rainiu.

Sužinojome, kad gramatiniai ženklai (šauktukai) galėjo būti  naudojami kaip jaustukai. Taip pat popieriaus ar voko spalvos galėjo reikšti jausmus ar žinutę.

Pamatėme, kaip paprasti žmonės rašydami laiškus naudojo  ne buitinę kalbą, o metaforas ir kitas literatūrines priemones. Tai turėtų padrąsinti mus taip pat taurinti kalbą šiuolaikiniuose laiškuose.

Bendravimo per nuotolį ar kaip tiesiog jausmų išraiškos priemonė – laiškai  svarbūs ir šiandien. Rašomi gal net dažniau nei anksčiau, bet persikėlę į virtualų formatą dažnai virsta paprasta žinute, kuri perauga į dialogą jau neišeidami iš laiko rėmų.

Tokios mintys kyla aplankius parodą apie tarpukario ir pokario Alytiškių gyvenimą.

Dėkojame parodos kūrėjams – Alytaus kraštotyros muziejui už žinias Alytaus profesinio rengimo centro dešimtokams.

Istorijos mokytoja Jūratė Biesevičienė