Informacija dėl skaitmeninių pažymėjimų
Plačiau

Naujienos

Erasmus + KA229 projekto "Green world green energy” partnerių susitikimas

2023 06 05

2023 metų, gegužės 29 – birželio 02 dienomis Alytaus profesinio rengimo centre vyko paskutinysis Erasmus + KA229 projekto "Green world green energy" (Nr. 2020-1-AT01-KA229-077980) partnerių iš Austrijos, Italijos, Rumunijos ir Turkijos mokyklų susitikimas. Susitikimo tema - Kaip mes galime tausoti aplinką savo kasdieniame gyvenime. Susitikimo uždaviniai - stiprinti ekologiškai tvaraus gyvenimo būdo svarbos supratimą bei skatinti mokinių tvaraus gyvenimo bei vartojimo įpročius, kaip jų individualų indėlį į aplinkos tausojimą.

Visos susitikimo veiklos buvo skirtos šių uždavinių įgyvendinimui. Jau prisistatydami ir susipažindami mokiniai aptarė bent vieną savo įprotį ar darbą, kuriuos atlikę ar atlikdami, prisideda prie aplinkos tausojimo. Kiekviena mokykla pristatė konkrečius darbus , vykdomus jų bendruomenių, ir vedančius prie ekologiško gyvenimo būdo mokykloje įgyvendinimo. Pristatymai buvo įvairūs ir kūrybingi, pateikti įvairiais formatais – medžiaga skaidrėse, video pasakojimas, video miuziklas ar tiesiog mokykloje vykdomų akcijų reikšmės aptarimas. Apie Alytaus regiono žaliąsias iniciatyvas sužinojome lankydamiesi Alytaus rajono savivaldybėje.

Apsilankymas Kardokų kaime, Augučių šeimoje, leido konkrečiai ir iš arti pamatyti, kokiais būdais šeima stengiasi gyventi ekologiškai tvarų gyvenimą: įsikūrė ekologiškoje aplinkoje – neužterštas dirvožemis; gyvena miškų apsuptyje – grynas oras, nėra triukšmo taršos; pasistatė molinį namą – namas kvėpuoja, puikiai išlaiko šilumos, šalčio ir drėgmės balansą; maitinasi vegetariškai - maistui naudoja savo išaugintą produkciją; tvarkosi gyvenimą taip, kad nepakenktų aplinkai ir patys būtų sveiki, vykdo edukacines veiklas – perduoda savo patirtį ir skatina kitus gyventi švariai ir tvariai.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro daiktų mainų ir pakartotinio naudojimo Tiko Tiks centre susipažinome su jo veikla bei propaguojamomis tvaraus vartojimo idėjomis ir galimybėmis. Pagrindinis šio mainų centro tikslas - ugdyti atsakingą vartotoją, kuris neskubėtų išmesti daiktų, bet pratęstų jų gyvavimo laikotarpį, atiduodamas, dovanodamas, mainydamas – tiesiog atnešdamas į TikoTiks centrą, kuris padeda daiktams rasti naują šeimininką. Alytaus regione atliekų rūšiavimo centruose yra įsteigta 20 „Mainukų" - daiktų mainų punktų, kur žmonės atveža gerus, bet nereikalingus daiktus ir palieka juos gyvenimo pratęsimui. Lankytojai per dieną gali pasiimti keletą daiktų nemokamai, jei yra poreikis daugiau pasiimti, yra nustatyta kaina. Taip siekiama ne centrui surinkti lėšų, o mokyti žmones atsakingai apgalvoti, ar reikalingas jiems daiktas, kurį ima, kad, parsinešę namo, nemestų jo atgal į konteinerį.

Lankėmės Vilniuje, „Miesto laboratorijoje" - tvariame ir aplinkai draugiškame edukaciniame bendruomenės centre, kuriančiame ir praktikuojančiame žaliąsias idėjas. Tik įžengę į „Miesto laboratorijos" vidų pamatėme, kad net ir interjeras atspindi antrinio dizaino idėjas ir principus – sėdėjome ant nebe pirmą gyvenimą gyvenančių kėdžių, užduotis atlikome ant stalų, pagamintų iš Sapiegų parke po pastatų renovacijos išmestų durų, gėrėjomės šviestuvais, sukurtais iš dujų balionų, ir įmantriomis stalčių rankenėlėmis, padarytomis iš šaukštų. Kiekviena interjero detalė bylojo, jog aplink mus yra pilna daiktų, kuriuos galime prikelti antram gyvenimui vietoj to, kad pirktume naujus ir nuolat eikvotume resursus. Sužinojome, kad vandenį centras šildosi fotovoltine saulės elektrine ir džiaugiasi pačių pasigaminta energija, kad laboratorijos kavinėje taikomi išteklių tausojimo principai – įdiegta nebe pirmą gyvenimą gyvenanti techninė įranga, kuriamas tausojantis meniu, rūšiuojamos šiukšlės, bei kompostuojama – visos organinės atliekos iš virtuvės keliauja į elektrinę kompostinę, kuri paverčia atliekas kompostu. Kompostas dovanojamas sodininkyste ir daržininkyste užsiimantiems bendruomenės lankytojams. Susipažinome su programa, leidžiančia atsekti ir suskaičiuoti nuostolius, kuriuos generuoja išmetamas maistas. Pvz., kokius nuostolius per metus patirsime, išmesdami ryšulėlį morkų (pinigai, kuras, vanduo, energija). Įdomiausia buvo dirbant grupėse kurti tvarias idėjas tvariai planetai. Darbas, pinigai, vartojimas, kelionės, gyvūnijos įvairovė, energija – temos, kuriomis turėjome diskutuoti ir atrasti būdus, kaip visa tai būtų generuojama tvarioje planetoje. Kiekviena grupė, pristačiusi savo idėjas, apdovanota aplodismentais.

Vytauto Didžiojo universitete išklausėme net keturis pristatymus: „Botanikos sodų vaidmuo ekologiškai tvariame gyvenime", „Tvarios maisto tiekimo grandinės" , „Atsinaujinančios energijos svarba", „Klimato kaita ir jo įtaka vartojimui". Visas VDU edukacijas galėtume patalpinti po šūkiu: Nuo žmogaus, mylinčio gamtą - iki žmogaus, kuriančio tvarius sprendimus jai išsaugoti! Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode sužinojome, kad svarbiausias botanikos sodų vaidmuo moderniame pasaulyje – biologinės įvairovės išsaugojimas, o vietomis jau ir jos atkūrimas. Tai, kas paversta mokslinėmis žiniomis renkant, tiriant, aprašant botanikos sodų ekspozicijas ir kolekcijas, laikas grąžinti atgal į gamtą ir padėti žmogui suvokti, ką ir kaip tinkamiausia auginti. Daugumai įsiminė pavyzdys, kad pasodinę vietinį ąžuolą - sukursime aplinką šimtams gyvybės rūšių, o pasodinę atvežtinę eglę – sukursime dykumą. Paskaitoje apie tvarias maisto tiekimo grandines sužinojome, kaip svarbu produktus auginti, perdirbti ir vartoti kuo mažesnėje teritorijoje (atstumas iki 50 – 70 km). Tik tuomet bus išlaikoma maksimali biologinė produkto vertė, produktas bus palankus žmogaus sveikatai, tausos aplinką ir suteiks galimybę kurti darbo vietas. Paskaitoje apie atsinaujinančią energiją išgirdome, kad Lietuva yra viena pirmųjų ES šalių, sukūrusių galimybę kiekvienam gyventojui ir namų ūkiui naudoti atsinaujinančią elektros energiją ir kad Lietuvai dar reikia žymiai padidinti investicijas į švarios energijos technologijas. Klausydamiesi pranešimo apie klimato kaitą ir jo įtaką vartojimui, išgirdome ne tik įdomių faktų, bet ir turėjome galimybę kiekvienas išsitirti, kokio didumo anglies pėdsaką paliekame žemėje.

Projektines veiklas užbaigėme kurdami reklaminius šūkius ir lipdukus, skatinančius vandens ir elektros energijos tausojimą, dalyvaudami ekologinėje viktorinoje bei bandydami tinkamai išrūšiuoti šiukšles, aptardami jau sukurtus Naujienlaiškio puslapius ir numatydami, ką dar turime įkelti į jos puslapius.


Atsisveikinimo vakaras, dalyvio pažymėjimai, šilti atsisveikinimo apsikabinimai, liūdesys, kad susitikimas baigiasi, supratimas, kiek daug pamatėme, patyrėme, išmokome, draugų susiradome, pasitikėjimo savimi įgijome ir tapome atsakingesniais už savo aplinką bei planetos ateitį.