Informacija dėl skaitmeninių pažymėjimų
Plačiau

Mokiniams

Karjeros paslaugas mokykloje teikia karjeros specialistė Edita Smaidžiūnienė.
Individualios konsultacijos darbo dienomis 14.00-16.30 val.
Vieta: Putinų g. 40, I korpusas, 113 kab.
Galima kreiptis ir elektroniniu paštu: [email protected]


KAIP PASIRINKTI KARJEROS KELIĄ?

SAVĘS PAŽINIMAS

Savęs pažinimas padeda suvokti savo „realųjį aš“ (koks aš esu esamuoju laiku) ir eiti link „idealaus aš“ (kokiu noriu būti). Tai atsakymas į klausimus:

  • Koks aš esu ? (Gyvenimo stilius, charakteris, temperamentas ir t.t.)
  • Ko aš noriu? (Noras, motyvacija, poreikiai, valia ir t.t.)
  • Ką aš galiu? (Patirtis, gabumai, sugebėjimai ir t.t.)


Kaip geriau pažinti save?

  • stebėti save ir aplinką;
  • pasiteirauti draugų, mokytojų, kaip jie jus vertina;
  • iš naujo įvertinti pasirinktą kelią, profesiją, veiklos kryptį, bei darbą, kurį norėtum dirbti konsultuotis su karjeros specialistu;
  • atlikti įvairius testus;
  • skaityti leidinius ir naršyti internete;
  • DOMĖTIS ir BŪTI ATVIRAM!

PROFESIJOS PASIRINKIMAS

Savęs pažinimas + profesijų pasaulio pažinimas + karjeros galimybių įvertinimas = tinkamiausias profesijos pasirinkimas

NORIU GALIU REIKIA

N - norai, troškimai, interesai, polinkiai

G - gebėjimai, sveikata, mokymosi rezultatai

R - šalies ekonominiai poreikiai, visuomeninis naudingumas, profesijos perspektyvos

MOKYMOSI KELIO PASIRINKIMAS

  • Kokią specialybę norėtum įgyti?
  • Kur gali ją įgyti?
  • Kokius dalykus turi mokytis sustiprintai?
  • Ką turi žinoti ir mokėti dirbant pagal pasirinktą profesiją?
  • Kokios tolimesnės mokymosi galimybės?

Patarimai:

  • Pasitikėk savimi ir siek to, apie ką svajoji;
  • Savarankiškai apsispręsk dėl profesijos;
  • Profesijos populiarumas – dar nieko nereiškia;
  • Pinigai – ar tai svarbiausias dalykas gyvenime?
  • Išmėgink save įvairiose veiklose;
  • Kalbėkis su tave dominančios profesijos atstovais;

SAVĘS IR KARJEROS GALIMYBIŲ PAŽINIMO TESTAI.

KAIP SURASTI DARBĄ?

Jeigu ieškote darbo, svarbiausia žinoti, ko iš tiesų norite, ką geriausiai sugebate. Kad paieškos būtų sėkmingos, veikti teks labai atkakliai, skirti daug laiko, energijos ir entuziazmo.

Darbo paieškos etapai:

1. Atsakyti sau į klausimus kas jums geriausiai sekasi, kokia veikla ir koks darbas patiktų.

Darbo ieškojimas turi būti kaip darbas, t. y. tam reikia skirti visas pastangas, laiką ir sugebėjimus, pasinaudoti visais galimais darbo paieškos būdais: Skelbimai spaudoje, internete ir darbo biržos specialistų konsultacijos, tiesioginis kreipimasis į darbdavį, įdarbinimo agentūrų paslaugos, socialiniai ryšiai ir pažįstamų pagalba didina darbo paieškos efektyvumą.

2. Tinkamai parengtas gyvenimo aprašymas (CV) ir motyvacinis laiškas.

3. Darbo pokalbis.

GYVENIMO APRAŠYMAS (CV)

CV – tai pirma informacija apie Jus ir pirmas asmenybės įvertinimas, galintis padėti susitikti su darbdaviu įdarbinimo pokalbiui. Taigi, rašydami CV išvardinkite jame savo geriausias savybes, interesus, tuo įtikindami darbdavį, kad Jūs galite būti vienu iš geriausių kandidatų.

Pagrindinės CV dalys:

Asmeniniai duomenys. Nurodykite savo vardą, pavardę, gimimo datą bei kontaktinius duomenis (adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą). Nedera rašyti darbo telefono numerio ar elektroninio pašto adreso net ir tada, jei dabartinis vadovas žino apie Jūsų ketinimą išeiti iš darbo. Nenurodykite savo fizinių duomenų: ūgio ar svorio. Jie nėra reikalingi.

Išsilavinimas. Nurodykite kada pradėjote ir kada baigėte mokymo įstaigą, kokioje mokymo įstaigoje bei kokią specialybę bei mokslo laipsnį įgijote. Sąrašą pradėkite nuo paskutinio įgyto mokslo laipsnio. Dažniausiai šio punkto užpildymas priklauso nuo to, ar ką tik baigėte studijas, ar jau turite darbo patirties. Jei dar niekur nedirbote, galite plačiau apžvelgti savo išsilavinimą: pažymių vidurkį (jei jis geras), išklausytas disciplinas, apdovanojimus ir pagyrimus bei papildomo ugdymo veiklą.

Kvalifikacijos kėlimo kursai. Jeigu tokių kursų buvo daug, nurodykite tik tuos kursus, kurie gali būti svarbūs naujajame darbe.

Darbo patirtis. Ankstesnes darbovietes surašykite chronologine tvarka. Sąrašą pradėkite nuo paskutinės savo darbo vietos. Nurodykite nuo kada iki kada dirbote, darbovietės pavadinimą, miestą, užimamas pareigas, pagrindines funkcijas. Ypač svarbu nurodyti funkcijas, nes neretai pareigų pavadinimas neatspindi tikrojo asmens darbo bei atsakomybės lygmens. Pasistenkite akcentuokite norimai darbo pozicijai tinkamus faktus. Per daug nesigirkite, bet ir nepalikite spragų veiklos aprašyme – jas darbdavys pasistengs užpildyti per pokalbį, gal net ne visai Jums palankiai. Jei parašysite dirbę didelėje finansinėje kompanijoje, tai dar nereiškia, kad puikiai išmanote finansus. Taip pat reikėtų nurodyti savanoriškus darbus ir kito pobūdžio veiklą.

Užsienio kalbų mokėjimas. Nurodykite kokias užsienio kalbas bei kokiu lygiu mokate, ypač, kai kalbos mokėjimas yra akcentuojamas reikalavimuose kandidatams. Galite išskirti kalbų žinių lygį raštu ir žodžiu.

Kiti įgūdžiai. Svarbu paminėti kitus Jūsų turimus įgūdžius, kurie gali būti svarbūs naujame darbe: vairavimo stažas, kompiuterinės programos, kuriomis dirbate, buhalterinės programos ir kt.

Asmenybės ypatumai arba pomėgiai. Paminėkite svarbiausius savo pomėgius ir pasiekimus. Tai nėra privaloma gyvenimo aprašymo dalis, tačiau jei manote, kad ji papuoš Jūsų gyvenimo aprašymą, tuomet įrašykite.

Rekomendacijos. Paprastai darbdavys visada domisi ar Jus galėtų kas nors rekomenduoti, todėl CV galima paminėti Jus rekomenduojančių asmenų vardus, pavardes, pareigas ir kontaktinę informaciją.

TINKAMAI PARENGTAS MOTYVACINIS LAIŠKAS

Motyvacinis laiškas (lydintis laiškas) skirtas parodyti Jūsų motyvaciją, norą dirbti tam tikrą darbą. Motyvaciniame laiške aprašomos Jūsų asmeninės savybės, patirtis, noras. Tai leis darbdaviui susidaryti pirmąjį įspūdį apie Jus. Šiuo laišku turite įtikinti darbdavį, jog esate geriausias iš kandidatų.

Motyvacinio laiško tikslai – paskatinti darbdavį perskaityti besikreipiančiojo CV, išdėstyti savo motyvus potencialiam darbdaviui, t.y. aprašyti kodėl siekiate parodyti, kad esate tinkamas kandidatas. CV yra formalus dokumentas, o motyvacinis laiškas suteikia galimybę apibūdinti, išreikšti požiūrė į norimą darbą, įrodyti tinkamumą jam.

Motyvaciniame laiške informaciją patartina pateikti tokiu nuoseklumu:

1. Prisistatykite ir nurodykite kokiu tikslu laiškas yra rašomas;

2. Aprašykite, iš kur sužinojote apie jus dominančią darbo vietą įmonėje: iš darbo skelbimo laikraštyje, internete, iš draugų rekomendacijų ir t.t.;

3. Išdėstykite motyvus, akcentuodami CV įrašus, kurie būtų svarbiausi dirbant naują darbą bei nurodydami, kodėl pretenduojate į konkrečią darbo vietą;

4. Pabaigoje padėkokite skaitysiančiam Jūsų laišką asmeniui už sugaištą laiką bei paminėkite, kad lauksite atsakymo.

DARBO POKALBIS

Skiriama 3 pagrindiniai veiksmai.

• Veiksmas prieš pokalbį:

Darbo vietos analizė: Informacijos apie panašią darbo vietą, kurios pageidautumėte, galite lengvai rasti internete. Pokalbio dėl darbo metu nebijokite klausti ir domėtis darbo vieta, kurioje norėtumėte dirbti. Tai parodys jūsų susidomėjimą ja.

Organizacijos veiklos analizė. Bandykite surasti kuo daugiau informacijos apie organizaciją: jos kultūrą, gaminius arba teikiamas paslaugas, veiklos kryptis ir finansinę padėtį. Pasinaudokite socialiniais tinklalapiais, internetu ir organizacijos svetaine, kad rastumėte kuo daugiau informacijos apie ją. Aiškiai nuspręskite, kas organizacijoje patinka ir kodėl norėtumėte dirbti joje, nes apie tai bus kalbama pokalbio dėl darbo metu. Jūsų susidomėjimas bus pastebėtas ir įvertintas.

Sužinokite apie pokalbį vedantį asmenį. Jei įmanoma, bandykite sužinoti, kas ves pokalbį (pvz., vardą, pavardę ir užimamas pareigas). Jei žinosite, kas ves pokalbį, galėsite nuspėti tam tikrus pokalbio klausimus ir prieš pokalbį tinkamai pasiruošti būtent toms temoms, kuriomis bus kalbama.

Apgalvokite, kokie gali būti priėmimo kriterijai. Organizacijos atstovus dažniausiai domina 3 dalykai: jūsų asmenybė, jūsų motyvacija ir sugebėjimas dirbti darbą, kuris siūlomas. Jie taip pat domisi, ar jūs prisitaikysite prie organizacijos kultūros ir komandos. Tam jūs galite būti pasiruošę prieš tai susipažinę su darbo aprašymu ir paieškoję informacijos apie organizacijos kultūrą.

Darbo aprašymas. Prieš darbo pokalbį peržiūrėkite siūlomo darbo aprašymą ir atrankos kriterijus – pokalbį vedantis asmuo norės, kad jūs parodytumėte, kaip atitinkate šiuos kriterijus. Patyrinėkite pareigas ir atsakomybes, pagalvokite, kokius pavyzdžius pateiksite, kaip jūs tokias pareigas ir įsipareigojimus įvykdėte praeityje. Pokalbį vedantis asmuo norės, kad pademonstruotumėte pagrindinę kompetenciją, nurodytumėte patirties metus ir pagrindines asmenines savybes. Tai turėtų būti nurodyta siūlomų pareigų aprašyme, pvz., pažiūrėkite į toliau pateiktą darbo vietos aprašymą ir išsiaiškinkite, kokie pokalbio klausimai galimi iš tokio darbo vietos aprašymo turinio.

Organizacijos kultūra. Informacijos apie organizacijos kultūrą galima rasti organizacijos, kuria domitės, tinklalapyje, pavyzdžiui, tokiuose skyreliuose kaip „Bendroji socialinė atsakomybė“ ir „Dirbkite su mumis“. Be to, galite pasiteirauti draugų ir pasidomėti socialiniuose tinklalapiuose. Gal atsiras žinančių ir galinčių įvertinti organizaciją, kuria domitės.

Kokios jūsų stipriosios pusės ir kodėl jūs norėtumėte dirbti šiose pareigose?

Kartais žmonėms sunku save pristatyti ir nurodyti savo stipriąsias puses. Tačiau pokalbyje dėl darbo labai svarbu išskirti:

• Savo pagrindines stipriąsias savybes.

• Savo pagrindinius charakterio bruožus.

• Savo kvalifikaciją ir patirtį.

• Savo pagrindinius pasiekimus ir kaip pasimokėte iš savo klaidų.

• Kodėl būtumėte tinkamiausi šioms pareigoms?

• Kodėl būtumėte geriausias pasirinkimas organizacijai, pvz., ką galėtumėte duoti organizacijai (ko joje dar nėra) ir kaip prisitaikytumėte prie organizacijos kultūros?

• Kodėl norite šių pareigų?

• Kodėl norite dirbti būtent šioje organizacijoje?

• Kodėl organizacijai reikėtų jūsų?

Visą informaciją peržiūrėkite vakare prieš pokalbį. Su savimi į pokalbį pasiimkite visus reikiamus dokumentus. Peržiūrėkite visus organizacijai išsiųstus dokumentus, kad pokalbio metu jūsų pateikta informacija ir organizacijos turima informacija nesiskirtų, o būtų tokia pati. Eikite anksti miegoti, kad atsikeltumėte anksčiau ir turėtumėte pakankamai laiko atvykti į pokalbį, nusiramintumėte ir susikauptumėte.

• Veiksmas pokalbio dieną:

Apsirenkite sėkmei – skirkite laiko tinkamai apsirengti. Vakare prieš pokalbį susiplanuokite, ką apsirengsite pokalbiui. Jūsų apranga turi būti kukli (pvz., ne per prabangi ir iššaukianti), tvarkinga ir visada vienu lygiu formalesnė už tą, kurią paprastai dėvite darbe. Pasitikrinkite, ar patogiai ir pasitikinčiai jaučiatės apsirengę, ar taip apsirengę jaučiatės tinkami dirbti norimose pareigose. Patikrinkite, kad batai būtų tinkamai nuvalyti, marškiniai (palaidinė), kelnės (sijonas) ir švarkas (švarkelis) išlyginti. Neikite į pokalbį mūvėdami (-os) džinsus arba šortus. Pirmasis įspūdis yra labai svarbus.

Būkite punktualūs. Nevėluokite. Idealiausia, jei atvyktumėte 10 minučių prieš suplanuotą pokalbio laiką. Taip priprasite prie naujos aplinkos ir galėsite susipažinti su organizacijos aplinkos kultūra. Jei anksčiau niekada nebuvote šioje vietoje, prieš dieną suplanuokite maršrutą į ją. Nepalikite kelio paieškos momentui, kada vyksite į vietą.

Gaivus kvapas iš burnos – pasitikrinkite, ar turite mėtinių ledinukų, arba išsivalykite dantis prieš pokalbį, kad iš burnos sklistų gaivus kvapas.

Manieros ir kūno kalba. Būkite malonūs tuo metu, kai atvykstate į organizaciją – juk nežinote, kas jus stebės. Nuo registratūros darbuotojo iki personalo lifte – gali būti, kad jų bus paklausta pirmojo įspūdžio apie jus arba jie gali nuspręsti, ar jūs esate tinkami siūlomoms pareigoms. Kūno kalba yra labai svarbi. Šypsokitės, būkite mandagūs, tvirtai pasisveikinkite rankos paspaudimu – patikrinkite savo rankos paspaudimą su kuo nors, kas pasakytų tiesą, koks jūsų rankos paspaudimas (pvz., su draugais arba šeimos nariais) – taip sužinosite, koks turi būti tinkamas paspaudimas. Nieko nėra blogiau už suglebusį rankos paspaudimą. Nesukryžiuokite rankų, nesikūprinkite arba neatsiremkite alkūnėmis.

• Veiksmas: pokalbis:

Išjunkite savo mobilųjį telefoną. Jei pamiršote išsijungti savo mobilųjį telefoną ir jums paskambina, iškart išjunkite ir atsiprašykite.

Tinkamai nusiteikite:

• Elkitės natūraliai.

• Būkite teigiamai nusiteikę ir šypsokitės.

• Žinokite, kad rankos paspaudimas daug pasako apie jūsų asmenybę.

• Prieš atsisėsdami, palaukite, kol jums tai pasiūlys.

• Kontroliuokite rankas – per daug negestikuliuokite.

• Išklausykite kitų ir nepertraukite.

• Išreikškite savo mintis aiškiai, trumpai ir suprantamai.

• Pasitikėkite savimi. Nedvejokite savimi.

• Nekalbėkite per greitai arba per lėtai.

• Pasirinkite tinkamus žodžius.

• Išreikškite didelį susidomėjimą.

Venkite klaidų:

• Stenkitės nesudaryti klaidingo įspūdžio vartodami žargoną ir technines detales.

• Neiškreipkite savo asmenybės ir nemeluokite apie savo savybes.

• Jūsų atsakymai turi neišeiti už profesijos ribų.

• Pokalbio vedėjo nepertraukite, atsakykite į klausimus ir būkite tikslūs.

• Nekritikuokite savo ankstesnių kolegų arba darbdavių.

• Nevenkite atsakyti.

• Nemeluokite.

• Diskusija turi būti kontroliuojama pokalbio vedėjo.

• Klauskite.

Pokalbio pabaigoje padėkokite. Pokalbio pabaigoje padėkokite ir paklauskite, kokie bus tolimesni įdarbinimo proceso šioje organizacijoje etapai.